Co dělat po chirurgickém zákroku v ústech?

Ránu po operaci ponechte co nejvíce v klidu, nevysávejte a nevyplachujte.

Po zákroku můžete prakticky ihned pít – nejlépe studené nápoje.

Jídlo odložte na dobu alespoň dvě hodiny po zákroku. Minimálně po dobu dokud působí znecitlivující injekce.

Pokud možno nekuřte.
Po chirurgickém zákroku přikládejte ledové obklady zevně na tvář nad místem zákroku. Ledový obklad působí proti otoku i proti bolesti. Obklad přikládejte přes jednu vrstvu suché látky na 15-20 minut, pak ledování na 30 minut přerušte. Tímto způsobem můžete ledový obklad opakovaně aplikovat během 24 – 48 hodin po zákroku. Ačkoliv otok je největší druhý a třetí den po operaci, po 48 hodinách již chladit nemusíte.
V době, kdy začíná odeznívat lokální anestézie, užijte k tlumení bolesti po operaci běžná analgetika, jako je Ibuprofen 400 mg nebo Paralen 500 mg. Jejich účinek nastoupí v době, kdy odezní lokální anestézie, takže zmírní Vaše bolesti po operaci.
V den po výkonu je lépe přes den posedávat, na noc si dát více pod hlavu a pokud možno neležet na operované straně. Nelekněte se, přes noc se může otok (po zahřátí v polštáři) zvětšit.

V prvních dnech je vhodná vyšší opatrnost při kousání, jezte spíše měkčí stravu.

Nezapomeňte čistit zuby po každém jídle! Dobrá ústní hygiena je důležitá pro klidný průběh hojení rány. Okolí rány a ránu čistěte velmi opatrně – používejte velmi měkký kartáček (super-soft, ultra-soft).

Během prvních 24 hodin se po operaci v ústech (např. po chirurgické extrakci zubu) může objevit mírné krvácení. Běžným jevem jsou krví růžově zbarvené sliny. Větší krvácení je vzácné, pokud se ale objeví, vložte na operační ránu smotek gázy nebo čistý kapesník a skousněte. Pokud krvácení přetrvává, kontaktujte lékaře.

Pokud Vám lékař předepsal antibiotika, užívejte je v pravidelných intervalech podle doporučení lékaře a veškeré nečekané reakce organizmu a vedlejší účinky konzultujte s ošetřujícím lékařem.

[vrátit se o krok zpět]